O Pompach Ciepła

Pompa ciepła właściwie nie jest źródłem ciepła, lecz jedynie jego swego rodzaju przekaźnikiem. Ponieważ - w przeciwieństwie do kotła lub pieca – sama nie wytwarza tego ciepła. Za to pobiera je z otoczenia. Co to znaczy ? Pompa ciepła przekształca energię pobieraną z otoczenia  na użyteczną dla nas postać i przekazuje do instalacji grzewczej budynku, np. ogrzewania podłogowego lub grzejników. Pompy ciepła są przystosowane do ogrzewania tzw. niskotemperaturowego.  

Mamy tu więc  zależność od tzw. źródła dolnego, czyli elementu otoczenia, z którego czerpiemy ciepło. Może to być grunt, woda lub powietrze. Od ich temperatury, oraz oczywiście wielkości instalacji po stronie źródła dolnego, zależy ilość ciepła trafiającego do domu. 


Dlaczego pompa ciepła

  • Działki nie trzeba uzbrajać w gaz lub nie będzie trzeba przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię olejową, bądź ustawiać w ogrodzie zbiornika na propan-butan.
  • Dom nie musi mieć komina.
  • Pomieszczenie, gdzie stoi pompa ciepła może służyć również do innych celów np. jako pralnia lub suszarnia.
  • Brak procesu spalania, a zatem bezpiecznie i ekologicznie.
  • Do powyższych zalet należy dodać jeszcze jedną i najważniejszą – Koszt ogrzewania. Choć koszty inwestycyjne w system z pompą ciepła wielu przerażają, późniejsze koszty ogrzewania mile zaskakują.
  • Pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie, ale także możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewanie basenu oraz schładzanie pomieszczeń w okresie letnim – chłodzenie pasywne.

Ponad jedna czwarta energii użytkowej w Polsce zużywana jest przez gospodarstwa domowe. Ponad trzy czwarte z tego używane jest w celu ogrzewania pomieszczeń. To wystarczający powód do oszczędzania energii oraz redukcji emisji CO2. Można to zrealizować poprzez zmniejszenie strat ciepła, np. dzięki lepszej izolacji, nowoczesne okna oraz przez oszczędny i przyjazny dla środowiska system ogrzewania.

Rodzaje pomp ciepła
powietrze -woda

  • Podział pomp ciepła powietrze-woda zazwyczaj przeprowadza się ze względu na ich budowę. Możemy wyróżnić pompy typu MONOBLOK i SPLIT – oba rodzaje pomp ciepła mają zalety, które przemawiają na ich korzyść. Wybór rodzaju pompy ciepła będzie zależny od możliwości jej zabudowy w budynku, a także preferencji użytkownika

Skontaktuj się z nami

 
Adres

MarClim

3 Maja 27b/9

06-100 Pułtusk

Polska

 
Adres e-mail
 
Nr telefonu